سیستان بصیرت

بزرگ مردتاریخ

جستجو
پیوند ها
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیثا مشکل امروز جهاد اکبر اندیشه مادی در عین گفتار قرآنی است ا

آیت الله جوادی آملی گذشتن از خود را لازمه جهاد اکبر دانست و گفت: مشکل امروز ما در این عرصه دارا بودن اندیشه مادی در عین گفتار قرآنی است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، آیت الله جوادی آملی در جلسه درس تفسیر چهارشنبه، 31 فروردین رسیدن به جهاد اکبر را امری دشوار خواند و گفت: ادا کردن حق جهاد، کار علی و اولاد علی(ع) است،  البته انبیای الهی در فهم، دریافت و ابلاغ وحی معصوم هستند و خداوند خود حافظ وحی است تا کلام الهی با حفظ معصومیت به دست مردم برسد اما آنها را در انتخاب مسیر آزاد نهاده است.

وی علم خداوند را دارای گستره دربرگیری بی حدوحصر دانست و اظهارکرد: هستی و هرآنچه در آن است با وجه خداوندی و قدرت و سیطره لایزال او اداره می شود. 
آیت الله جوادی آملی با استناد به حدیث رضوی(ع) تصریح کرد: ذات باریتعالی از خلق در شخص منزه است چراکه ذات او نه معقول، نه مشهود و نه مقصود هیچ یک از انبیاء بوده است، خداوند اقیانوسی بی انتها است که هر چیزی جز او فانی و از بین رونده است.

مولف تفسیر تسنیم با تلاوت آیه شریفه "وجاهدوا فی الله حق جهاده" بیان کرد:دامنه واژه جهاد سه سطح اصغر، اوسط و اکبر را شامل می شود که هریک معانی و تعابیری ویژه خود دارند، به عنوان مثال حاکمیت نام، یاد و دین خداوند در جهان به جهاد اصغر تعبیر می شود.

وی ادامه داد: عدم نافرمانی و معصیت الهی جهاد اوسط است و بالاتر از آنها جهاد اکبر که میان عقل و قلب، فلسفه و عرفان و نظر و بصر جای دارد، است این جهاد به معنای جستجوی انسان برای دستیابی به بهشت نیست بلکه او درپی رویت بهشت است.

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر لزوم توجه به هر سه قسم جهاد ابرازکرد: مشکل ما در گفتار قرآنی در عین برخورداری از اندیشه مادی است از این رو تحقق جهاد اکبر به معنای گذشت از خود حق جهاد اکبر است اگر انسانی منیت را رها نکند در ادای حق جهاد اکبر ناموفق است.

استاد حوزه علمیه با اشاره به ترسیم اوصاف مومنان توسط امیرالمومنین(ع) عنوان کرد: بنابر گفته حضرت امیر(ع) متقین کسانی هستند که بهشت را می بینند، بسیاری از شهدای ایران و لبنان نیز از این ویژگی بهره مند بودند به گونه ای که از همهچیز دل کنده و تنها دلبسته ذات باریتعالی بودند البته تعداد این افراد در بین ما کم است.

وی درباره ویژگی مقربان درگاه الهی خاطرنشان کرد: مقربان درگاه باریتعالی می توانند اعمال دیگران را ببیند البته رسیدن به چنین جایگاهی دشوار و نیازمند توسل به خداوند است.

شابان ذکر است، جلسه تفسیر حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی، چهارشنبه، 31 فروردین با محور تبیین آیات پایانی سوره مبارکه حج با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی رسانوشته شده در چهارشنبه 31 فروردین 1390 توسط
مقام معظم رهبری

نویسندگان
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic