سیستان بصیرت

بزرگ مردتاریخ

جستجو
پیوند ها
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

 آیت الله جوادی آملی

آیت الله جوادی آملی:
ایران مرز پرگهر و وطن ما است اما اسلام و مذهب این کشور را نگه داشته است


خبرگزاری رسا ـ حضرت آیت الله جوادی آملی با انتقاد از ترویج مکتب ایرانی به جای مکتب اسلام، تاکید کرد: درست است که ایران مرز پرگهر و وطن ما است، اما این اسلام، مذهب و روحانیت است که ایران را نگه داشته است.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا،حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی روز دوشنبه در دیدار فعالان تشکل های قرآنی خمین شهر اصفهان، درسخنانی با تبریک سال جدید به ملت شریف ایران، اظهار داشت: نظام اسلامی مدیون قرآن و عترت است.

حضرت آیت الله جوادی آملی با تبیین ویژگی های جامعه قرآنی، حرکت در مسیر قرآن و اهل بیت را رمز صیانت انسان از انحرافات دانست و با بیان اینکه اسلام و مذهب، ایران را نگه داشته است، از قرآن به عنوان میزان و ترازوی سنجش انسان یاد کرد.

وی با انتقاد از ترویج مکتب ایرانی به جای مکتب اسلام، تاکید کرد: درست است که ایران مرز پرگهر و وطن ما است، اما این اسلام، مذهب و روحانیت است که ایران را نگه داشته است.

ویژگی های جامعه قرآنی

استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: رویکرد نظام اسلامی ما قرآنی است و با این رویکرد حیات خود را ادامه می دهد تا این امانت به دست صاحب اصلی آن حضرت صاحب الامر(عج) تقدیم شود.

وی یادآور شد: اینها سرمایه ما است، بنابراین با داشتن این سرمایه ها هم می توانیم تکبر نداشته باشیم، نه بی جا برویم و به برکت قرآن و عصمت و عترت یک سر و گردن هم از دیگران بالاتر باشیم و یقینا قرآن هم ما را حفظ می کند.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به روایتی مبنی بر اینکه خود را بر قرآن عرضه کنید، تاکید کرد: پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار(ع) تاکید می کردند که قبل از اینکه شما را وزن کنند، خودتان را وزن کنید، مقصود از این سخن وزن کردن ظاهری نیست بلکه مقصود جان و هویت انسان است.

مفسر بزرگ قرآن کریم از این کتاب آسمانی به عنوان میزان و ترازوی سنجش انسان یاد و تاکید کرد: هویت انسان با قرآن سنجیده می شود و اگر انسان قرآن را درست نفهمد، میزان را درست نشناخته است و در چنین شرایطی توزین با میزان ناشناخته امکان ندارد، ما باید کیفیت بهره وری از قرآن را با تفسیر و ادراک مفاهیم به درستی بفهمیم و به آن عمل کنیم.

این مرجع تقلید با اشاره به مفاهیم بلند و پرمحتوای قرآن کریم، خاطرنشان کرد: برای توده مردم ادراک ابتدایی از قرآن کریم هم مقدور و هم وظیفه است، ما که جزو توده مردم هستیم و از سوادی متوسط برخورداریم باید به این امور توجه کنیم.

وی با بیان اینکه ذات اقدس اله دو شاخص مهم وزین و آسان بودن را برای قرآن کریم مشخص کرده است، تاکید کرد: قرآن کریم کتابی است وزین و آسان، این دو شاخصه در کُنه این کتاب آسمانی وجود دارد و ما باید به خوبی آن را تشخیص داده و هر روز خود را با آن بسنجیم و به همراه آن پیش برویم.

حضرت آیت الله جوادی آملی گفت: قرآن کریم حرف سبک، بی محتوا و بی دلیل نمی زند و اسطوره و خیال بافی در آن جایی ندارد؛ اگر حرفی بی دلیل زدیم و کاری بی جهت کردیم معلوم می شود عمل و حرف ما قرآنی نبوده است.

وی اضافه کرد کرد: درست است که آیاتی در قرآن کریم وجود دارد که بسیاری از مفسران هم در آن مانده اند، اما همان آیات بوسیله مثل، قصه و داستان به قدری رقیق می شود که برای همه افراد قابل فهم است.

ثواب خدمات برای امام راحل و مسئولان است

استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: قرآن کریم چون وزین است، قابل نقد نیست، چون با مغز است وزین است، اما سنگین نیست و چون با فطرت هماهنگ است، علم پذیر است.

حضرت آیت الله جوادی آملی یادآور شد: حال که ترازو مشخص شد توزین نیز آسان می شود، هرگاه کار خوب و وزین انجام دادیم باید خدا را شاکر باشیم و اگر کار و یا حرف و عمل اشتباه و نادرست از ما سر زد باید استغفار کنیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء این استاد برجسته حوزه علمیه قم با تبیین ویژگی های جامعه قرآنی، تصریح کرد: ما در شرایط کنونی دو وظیفه سنگین و مهم داریم، نخست اینکه خود قرآنی باشیم و دوم اینکه با تمام وجود از قرآن دفاع کنیم.

وی تاکید کرد: ما سر سفره شهدا هستیم، تمام خدماتی که در کشور می شود که کم هم نیست، نخست ثواب آن را در کارنامه امام راحل و در مرحله بعد در کارنامه مسؤولان می نویسند. /924/پ202/ج

پایان خبر - خبرگزاری رسا

تاریخ انتشار:9/1/89نوشته شده در سه شنبه 9 فروردین 1390 توسط
مقام معظم رهبری

نویسندگان
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic