تبلیغات
سیستان بصیرت - غیرت

سیستان بصیرت

بزرگ مردتاریخ

جستجو
پیوند ها
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

موضوع: دینی -
وبلاگ "سرباز صفر جنگ نرم"؛
از غیرت نابجا بپرهیز زیرا این كار، زن درستكار را به انحراف و زن پاكدامن را به تردید مى‌كشاند.
گرداب- ادعای شیعه بودن داشتن و دم از علی زدن کار ساده ای است اما قسمت مشکل تر اما کارساز و موفقیت آور شبیه شدن به علی و پیروی از امیر بی مثال مومنان است.

بهتر است که در این شبها در کنار گریستن به محاسن خضاب شده به خون سر علی به غربت او و نهج البلاغه امیر کلام در میان شیعیان او نیز کمی بگرییم. علی نمی میرد او حی است و ناظر اعمال ما ولی این روح انسانی است که در خیلی از ماها مرده و یا در شرف مرگ است.

ای شیعیان و ای داغداران یکتا جوانمرد عدالت گستر عالم، بیایید این شبها کمی به حرف های دل علی و غم های او که ما برای او ایجاد کرده ایم گوش کنیم، باشد که آن قدم حیاتی را در این شبها برداریم که آن رسیدن به رضایت خدای تعالی در سایه رضایت علی است.غیرت در کلام علی علیه السلام
امیر المومنین علیه السلام شجاعت مرد را در غیرت او می بینند و می فرمایند: ثَمَرَةُ الشَّجاعَةِ الغیرَةُ1 ؛ غیرت میوه شجاعت است و نیز اندازه این غیرت را به اندازه ننگ داشتن او از زشتیها و پستیها بیان می فرمایند2 و ایشان عنصر پاکدامنی را مرتبط با عنصر و صفت غیرت می دانند آنجا که در کلام مولا در نهج البلاغه آمده است: عِفَّتُهُ (الرَّجُل) عَلى قدرِ غَیرَتِهِ3 پاكدامنى مرد به اندازه غیرت اوست.

البته در کنار این مطلب امیر مومنان به افراط در این صفت نیز هشدار می دهند که آن باز مشکلات و مفاسد دیگری را به بار می آورد و در کلامی از ایشان در نامه سی و یکم نهج البلاغه آمده است: ... إِیّاكَ وَالتَّغایُرَ فى غَیرِ مَوضِعِ غَیرَةٍ فَإِنَّ ذلِكَ یَدعُو الصَّحیحَةَ إِلَى السُّقمِ وَالبَریئَةَ إِلَى الرَیبِ... از غیرت نابجا بپرهیز زیرا این كار، زن درستكار را به انحراف و زن پاكدامن را به تردید مى كشاند.

ادامه......
ریشه جوانمردی
بسیاری از افراد مروت و مردانگی را در بسیاری از چیزهای مختلف می دانند و بیان می کنند اما امیر جوانمردان ریشه جوانمردی را در صفت زیبای حیا می دانند که: اَصلُ المُروءَةِ الحَیاءُ وَ ثَمَرَتُهَا العِفَّةُ4، ریشه مردانگى حیا و میوه اش پاكدامنى است و نیز در بیان دیگری می فرمایند: اَلحَیاءُ مِنَ اللّه یَمحو كَثیرا مِنَ الخَطایا5، حیا از خدا بسیارى از گناهان را پاك مى كند.

بی موالاتی در حفظ ناموس
اما همه این مطلب را برای شنیدن این کلام حضرت امیر و رسیدن به این جمله ایشان آوردیم که تلنگری غم انگیز به نشانه های دوری ما از فرهنگ شیعه و فرهنگ امیر المومنین و اسلام اصیل است که البته بی موالاتی ما در حفظ ناموس و در بسیاری از موارد ظهور بی غیرتی در میان شیعیان امیرالمومنین است که آقا با عتاب و خطاب می فرمایند: أَلَم یَبلُغنى عَن نِسائِكُم أَنَّهُنَّ یُزاحِمنَ العُلوجَ فِى السواقِ أَلا تَغارونَ؟ مَن لَم یَغِر فَلا خَیرَ فیهِ6، به من خبر رسیده كه زنانتان در بازار تنه شان به تنه مردان بى ایمان و لاابالى مى خورد آیا غیرت ندارید؟! كسى كه غیرت ندارد خیرى در او نیست.

باشد که در این شبها به فکر برنامه ریزی و پیمان بستن با مولایمان علی علیه السلام و خدای او در جهت اصلاح خود و خانواده مان به سوی فرهنگ ناب شیعی و زینت شدن برای نام شیعه و نام بلند آوازه علی ابن ابی طالب علیه الصلاه و السلام باشیم.


پی‌نوشت:

1-غررالحكم، ج3، ص328، ح4620

2-عَلى قَدرِ الحَمِیَّةِ تَكونُ الغَیرَةُ؛ غیرت به اندازه تعصّب و ننگ داشتن بستگى دارد.

غررالحكم، ج4، ص311، ح6175

3-نهج البلاغه، حكمت 47

4-غررالحكم، ج2، ص418، ح3101

5-غررالحكم، ج1، ص399، ح1548

6-كنزالعمال، ج3، ص780، ح8735

سرباز صفر جنگ نرمنوشته شده در شنبه 21 مرداد 1391 توسط
مقام معظم رهبری

نویسندگان
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin