سیستان بصیرت

بزرگ مردتاریخ

جستجو
پیوند ها
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

وی با بیان این مطلب که بیداری اسلامی پس از گذشت نزدیک به 200 سال اندکی دیر است، اظهار کرد: حاکمیت مستکبران بر سرنوشت مسلمانان و سیطره مهره‌های دست‌نشانده آنها در جهان اسلام نیازمند این بیداری بوده و هست و انتظار می‌رود که این بیداری طومار استبداد و استکبار را درهم بپیچد.

 

قرائت با صدای خوش زینت قرآن است

رحیم‌پور ازغدی با تأکید بر لزوم سنجش اقتصاد، سیاست، تعلیم و تربیت، اخلاق، حقوق و نظام خانواده از منظر قرآن تصریح کرد: بنا بر حدیث پیامبر خداوند قلبی را که ظرف آیات قرآن باشد عذاب نمی‌کند البته در اینجا مقصود تنها پرداخت به ظاهر آیات نیست بلکه عمل به مفاهیم و ارزش‌های غنی آن ارجحیت دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به امتیازات در نظر گرفته شده برای عاملان به قرآن بیان کرد: خداوند حتی برای خوانندگان آیات وحی نیز امتیازاتی را در نظر گرفته آنچنان که امیرالمؤمنان به نقل از پیامبر می‌فرمایند کوهی از طلا ارزش‌اش کمتر از شنیدن آیه‌ای از قرآن است.

وی قرائت با صدای خوش را زینت قرآن دانست و عنوان کرد: البته باید توجه داشت که توجه صرف به صوت و لحن و عدم اتکا به مفاهیم قرآن انحرافی است که خطری جدی برای جریان بیداری اسلامی تلقی می‌شود که بارها نیز مورد تأکید ائمه معصوم قرار گرفته است.

رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: اگر زیبایی و ظواهر قرآن در میان مسلمین اصالت نیافته بود امروز دستگاه قضایی، حقوق بشر، اخلاق و نظام خانواده مبتنی بر ارزش‌های قرآنی بود و جوامع اسلامی با بیماری‌های مختلف دست و پنجه نرم نمی‌کردند.

 

چاپ کوچک‌ترین یا بزرگ‌ترین قرآن یا نگارش آیات وحی با طلا ما را به سرمنزل مقصود نمی‌رساند

وی با بیان این مطلب که چاپ کوچک‌ترین یا بزرگ‌ترین قرآن یا نگارش آیات وحی با طلا ما را به سرمنزل مقصود نمی‌رساند، ابراز کرد: آیا حکومت‌ها در کشورهای اسلامی قرآنی هستند؟ چقدر ما به وحدت مدنظر در مصحف شریف جامه عمل پوشانده‌ایم و آیا ذلت امروز مسلمین رواج دروغ، ربا، فاصله طبقاتی و خیانت در اقتصاد واقعیات قرآنی است که البته پاسخ همه این سؤالات منفی است.

رحیم‌پور ازغدی با بیان این مطلب که تمامی این خطرات در صدر اسلام توسط پیامبر پیش‌بینی شده است، گفت: رسول خدا می‌فرماید دورانی می‌رسد که هیچ چیز پنهان‌تر و سرکوب‌شده‌تر از حق و هیچ چیز آشکارتر از باطل نخواهد بود و این پیش‌بینی امروز به درستی محقق شده چرا که در عین پرداخت به ظواهر قرآن امت اسلام به شدت از تفرقه و استبداد و استکبار رنج می‌برند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بنا بر پیش‌بینی‌های رسول اکرم روزی فرا می‌رسد که مسلمانان بر سر یک چیز وحدت دارند که آن جدایی و تفرقه است و این خطر از بازی با معانی قرآن سرچشمه می‌گیرد.

وی عدم تحریف را تفاوت قرآن با دیگر کتب آسمانی دانست و تأکید کرد: متأسفانه امروز تفسیر به رأی یا همان تحریف معنوی قرآن در میان مسلمانان رواج یافته و بیماردلان به جای پذیرش محکمات در پی متشبهات و فتنه‌های قرآنی هستند در حالی که بنا بر نص صریح قرآن تفسیر به رأی که منجر به اختلاف میان جوامع اسلامی شود، صحیح و مجاز نیست.

 

امروز بیشترین ترس از مفسران به رأی است

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به سخن پیامبر بیشترین ترس را از مفسران به رأی دانست و تصریح کرد: اگر قرآن نور است چرا جوامع اسلامی در تاریکی بسر می‌برند؟ اگر قرآن حبل متین است ما متفرق بوده و قبله نخست ما یعنی مسجدالاقصی اشغال است؟ البته مکه و مدینه نیز تحت سلطه کسانی است که فرمان آمریکا را بیشتر از فرمان خدا اطاعت می‌کنند و این جز به دلیل دوری از قرآن و عدم عمل به مفاهیم والای آن دلیل دیگری ندارد.

وی تأکید کرد: بیماری جهل، فقر، استبداد، استعمار، اشغال و عقب‌ماندگی جهان اسلام از این دوری ریشه می‌گیرد و قتل‌عام برادران ما در بوسنی و بالکان به خاک و خون کشیدن مسلمانان در لبنان و فلسطین نیز همه به دلیل عدم عمل به مفاهیم والای قرآن است.

رحیم‌پور ازغدی نسخه شفابخش تمامی بیماری‌های امروز جهان اسلام را قرآن معرفی کرد و ادامه داد: فقدان آزادی در جوامع اسلامی، تلاش برای جدایی دین از سیاست و وابستگی اقتصادی به کفار آلامی است که در پی دوری از قرآن رخ داده است، از این رو امروز باید همچون بلال، سلمان و ابوذر برای احیای قرآن وارد میدان شده و جان و مال خود را فدا کنیم، با این امید که یاران قرآن هرگز حقیر نمی‌شوند و دلیل این ذلت ما دوری از قرآن است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی قرآن را چشمه علم خواند و اظهار کرد: باید کرسی‌های نظریه‌پردازی در عرصه اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اخلاق با محوریت قرآن راه‌اندازی شود تا علوم مختلف وحیانی استخراج شده و در جوامع اسلامی به کار گرفته شود.

 

 قرآن در پی صاحبان خرد است نه صاحبان الفاظ

وی با بیان این مطلب که قرآن در پی صاحبان خرد است نه صاحبان الفاظ، عنوان کرد: جامعه‌ای می‌تواند نفس قرآنی را با خود همراه داشته باشد که راه‌حل تمامی مشکلات را از دل آیات وحی استخراج کند چرا که امت غیرمتمسک به قرآن بر قلب خود قفل دارد و این مختص به روشنفکران و حتی عوام نیست بلکه متأسفانه در میان علمای دین و روحانیون نیز دیده می‌شود.

رحیم‌پور ازغدی با ابراز تأسف از حضور روحانیون درباری و کسانی که قرآن و سنت را در اختیار صاحبان زر و زور قرار داده‌اند، تصریح کرد: قرآن طرفدار حکومت ربانی و هیچ حکومت استبدادی را نمی‌پذیرد. همچنین بر عدم اطاعت از ظالمان و فاسقان تأکید دارد چرا که اگر این‌گونه نبود میان آموزه‌های وحی و عمل تناقض و تعارض رخ می‌داد.

وی قصص قرآنی را راهکار بیداری ما از خواب غفلت دانست و بیان کرد: بنا بر نص صریح قرآن مسلمانان باید با استبداد و استکبار مبارزه کنند اما چون ما این مهم را باور نکرده‌ایم می‌ترسیم و به سنت‌های الهی باور نداریم در حالی که سنت‌ الهی تغییرناپذیر است و از بین بردن حکومت‌های ظالمانه جزء لاینفک آن است.

 

آمریکا، اسراییل، انگلیس و ناتو طاغوت‌های امروز جهان

وی ادامه داد: شکست ارتش اسراییل توسط حزب‌الله لبنان، پیروزی جنگ 33 روزه و انقلاب اسلامی ایران و سقوط شاه با دست خالی مردم تطابق زمانی 22 بهمن با سقوط حسنی مبارک، سقوط بن علی در تونس و دیگر جریان‌های رخ داده در طول چند ماه اخیر نشان می‌دهد که سنت الهی در هر زمان و مکانی حقیقت داشته و رخ می‌دهد.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به تابعیت حکومت آل سعود از آمریکا و اسراییل ابراز کرد: اینها که بوسیدن مزار پیامبر را شرک می‌دادند دست سران آمریکا و اسراییل را بوسیده و ثروت مسلمین را برای منافع استکبار به هدر می‌دهند، این در حالی است که صوت قرآن در این کشور جریان دارد و این یعنی بازی با الفاظ و ظواهر.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی آمریکا، اسراییل، انگلیس و ناتو را طاغوت‌های امروز جهان معرفی کرد و ادامه داد: قرآن کتاب انقلاب و مبارزه نه کتاب سازش، تسامح و تسلیم است، از این رو با جدایی دین و سیاست مخالف بوده و با استکبار مقابله می‌کند هر چند با سیاستی که هدفش قدرت‌طلبی و دنیاطلبی است نیز مخالف است.

امروز هر قاری و حافظ باید امام جوانان در کشور خود باشد

وی خطاب به شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن خاطرنشان کرد: امروز هر قاری و حافظ باید امام جوانان در کشور خود باشد و بدون هیچ‌گونه هراس از برخوردها در کنار ظواهر معانی وحی را نیز تسری دهد چرا که در نقش سفیر قرآنی باید علم، سیاست، اخلاق، خانواده، اقتصاد و فرهنگ قرآن را از حاشیه به متن آورد.

شایان ذکر است، همایش پژوهش‌های قرآنی با حضور نماینده ولی‌فقیه و سپرست سازمان اوقاف، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از شخصیت‌های قرآنی یکشنبه 12 تیر در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.نوشته شده در یکشنبه 12 تیر 1390 توسط
مقام معظم رهبری

نویسندگان
ابر برجسب ها
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات